reklama

Nový cyklus článkov: Ruská federácia v symboloch

Ruská federácia v symboloch... tak sa volá môj nový cyklus, ktorý by som Vám rád odprezentoval na stránkach môjho blogu popri už zabehnutom a relatívne úspešnom cykle Výletov po Slovensku. Dnes sa v článku dočítate dočítate zaujímavosti o štátnej vlajke Ruskej federácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Štátna vlajka Ruskej federácie.
Štátna vlajka Ruskej federácie. 

Štátna vlajka sa na území Ruska objavuje na prelome 17. a 18. storočia práve v čase, keď sa Ruské impérium začína stavať do role mocného štátu. Po prvýkrát bola bielo-modro-červená zástava vztýčená na prvej ruskej vojenskej lodi Orol za vlády Petra I. Alexeja Michajloviča. Je známe, že sa vojenská loď dlhší čas po vztýčení plavila dole Volgou po Astrachaň, kde ju revolučne naladení roľníci pod vedením Stenku Razina spálili.

Ondrejská vlajka vojenských lodí
Ruskej federácie

Za zákonitého otca ruskej trikolóry je považovaný práve cár Peter I. Veľký, ktorý 20. januára 1705 vydal nariadenie, podľa ktorého sa mala každá obchodná loď plaviť so vztýčenou bielo-modro-červenou zástavou. Sám dokonca nakreslil predlohu a určil postupnosť horizontálnych pásov. Takto zachovaná vlajka zdobila aj ruské vojenské lode až do času (1712), kým ju na nich nenahradila ondrejská vlajka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uznanie novej vlajky (čierno-žlto-bielej trikolóry) za štátny symbol prišlo v roku 1858, keď ju cár Alexander II. s povolením na jej používanie pri manifestáciách v uliciach miest a pri slávnostných udalostiach (s možnosťou umiestnenia štátnych symbolov aj na iných predmetoch) potvrdil ako štátnu vlajku Ruského impéria. Od 1. januára 1865 sa na základe rozhodnutia Alexandra II. tieto tri farby oficiálne nazývali štátnymi farbami Ruska.

Vlajka Ruského impéria

Čierno-žlto-biela trikolóra skončila svoje účinkovanie na scéne dejín Ruského impéria v roku 1883. Dňa 28. apríla 1883 bol v súvislosti so zrušením štátneho symbolu tohto východoeurópskeho impéria vydaný rozkaz Alexandra III., v ktorom sa píše: „Aby pri tých slávnostných udalostiach, keď je hodné ozdobiť budovy trojfarebnými vlajkami, nech sa tak urobí v poradí vrchná - biela, stredná - modrá a spodná - červená." Konečnou etapou uznania ruskej bielo-modro-červenej trikolóry bolo zriadenie Osobitnej rady na ministerstve spravodlivosti, ktorá sa mala zaoberať otázkou ruskej národnej zástavy. Táto rada vznikla z iniciatívy Mikuláša II. v roku 1896. Rada na svojom rokovaní dospela k záveru, že „bielo-modro-červená vlajka má plné právo nazývať sa štátnou, ruskou alebo národnou a jej farby: biela, modrá a červená volať sa štátnymi". Ďalej rada určila, že „za farby pre celé Ruské impérium je striktne nutné považovať bielu, modrú a červenú a žiadne iné".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tri farby vlajky, ktorá sa stala národným symbolom mali oficiálny výklad nasledovný: červená farba symbolizovala štátnosť, modrá farbu Bohorodičky, pod ochranou ktorej sa Ruské impérium nachádzalo a biela - farba slobody a nezávislosti. Tieto farby tiež označovali vnútorné spojenie Bielej, Malej a Veľkej Rusi (dnešné územia Bieloruska, Ukrajiny a Ruska).

Po februárovej revolúcii ako štátnu vlajku Ruska začala dočasná vláda používať zaužívanú trikolóru. Vtedajší predstavitelia Sovietskeho Ruska (RSFSR) spočiatku ihneď neodvrhli trojfarebný symbol Ruska. Zmena ale nastala 8. apríla 1918, keď Jakov Michajlovič Sverdlov, vystúpiac s rečou na zasadnutí frakcie boľševikov Celoruského ústredného výkonného výboru, odporučil uznať bojovú červenú zástavu za ruskú národnú vlajku. Týmto krokom sa na viac ako 70 rokov stala červená vlajka, ku ktorej neskôr pribudol symbol komunizmu - kosák a kladivo - stala štátnou vlajkou Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odporúčanie vymeniť revolučnú červenú vlajku za bielo-modro-červenú prišlo až tesne pred augustovým prevratom v roku 1991. Vyslovil ho poslanec ruského parlamentu Viktor Jarošenko. Na mimoriadnom zasadnutí Najvyššieho Sovietu RSFSR dňa 22. augusta 1991 sa zhromaždení spoločne dohodli na používaní bielo-modro-červenej trikolóry ako štátneho symbolu Ruska. Ich dohoda bola následne potvrdená Nariadením o štátnej vlajke Ruskej federácie, ktorú vydal prezidenta dňa 11. decembra 1993. Zákonom zo dňa 20. augusta 1994 bolo stanovené, že štátna vlajka má byť popri ostatných štátnych symboloch na budovách kancelárie prezidenta, Federálnych orgánov výkonnej moci a orgánov štátnej moci subjektov Ruskej federácie (spoločne s vlajkami subjektov Ruskej federácie).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V auguste roku 1994 prezident Boris Jeľcin vydal nariadenie, v ktorom sa hovorí: „V súvislosti s opätovným vyhlásením historickej ruskej trikolóry dňa 22. augusta 1991, ktorú preslávili mnohé pokolenia Rusov za právoplatnú štátnu vlajku Ruskej federácie a v rámci výchovy súčasného a budúceho tohto pokolenia občanov Ruska k úcte štátnych symbolov určujem a stanovujem na 22. augusta Deň štátnej vlajky Ruskej federácie."

Dňa 4. decembra 2000 Vladimír Putin posunul do ruského parlamentu okrem iných zákonov aj návrh federálneho ústavného Zákona o štátnej vlajke Ruskej federácie. Následne ho 8. decembra toho roku štátna duma v prvom a treťom čítaní odsúhlasila, a po odobrení parlamentom (20. december 2000) ho Vladimír Putin dňa 25. decembra 2000 podpísal[1].

V súčastnosti sa najčastejšie, hoci neoficiálne, vykladajú farby ruskej trikolóry nasledovne: biela - farba pokoja, čistoty, nepoškvrnenosti a dokonalosti; modrá - farba viery a vernosti a červená - symbolizuje energiu, silu a krv vyliatu za vlasť - Ruskú federáciu.

[1] Podľa zákona štátna vlajka Ruskej federácie predstavuje pravouhlý list, ktorý sa skladá troch rovnako veľkých horizontálnych pruhov: vrchného - bieleho, stredného - modrého a spodného - červeného. Rozmer vlajky je vzhľadom na jeho šírku a výšku 2:3.

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu