reklama

Na stope veľkomoravskej rotundy (7. február 2009)

Bolo práve čosi pred siedmou hodinou ráno, keď som vystupoval z koľajového dopravného prostriedku v tichej dedinke neďaleko od Trnavy. S vedomím, že ma čaká ďalší náročný deň na slovenských cestách a že do cieľovej stanice mi chýba niečo vyše 30 kilometrov, hoci vzdušnou čiarou to bolo len osem, vybral som sa - ako inak býva u mňa v poslednom čase zvykom - pešo spoznávať ďalšie obce Trnavského kraja. Vitajte v Križovanoch nad Dudváhom!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Hlavná ulica v obci Križovany nad Dudváhom.
Hlavná ulica v obci Križovany nad Dudváhom. (zdroj: Zdenko Dzurjanin)

Vlak odišiel a ja som ostal na malej stanici celkom sám. Spoločnosť mi dokonca odmietli robiť aj miestni obyvatelia, ktorí sa hneď ponáhľali (niektorí na bicykli, iní pešo) na rannú svätú omšu do kostola. Mnohí asi poznáte ten pocit, keď chlapec z veľkomesta príde ráno do dediny, ktorú vôbec predtým nevidel - „a teraz kam?"

Pohľad na lode Kostola Povýšenia
sv. Kríža a rotundu
Вид на нефы костёла Вознессения
Святого Креста и ротонду

Dal som teda na znalosť okolia miestnych obyvateľov a tí ma spoľahlivo doviedli do centra dediny ku Križovianskej dominante - Kostolu Povýšenia sv. Kríža - najvýznamnejšej stavbe každej obce a vo všeobecnosti vynikajúcemu orientačnému bodu. Pravdupovediac, ten križoviansky kostol aj miestni obyvatelia považujú za najvýznamnejšiu stavbu obce, ba dokonca za tunajšiu kultúrnu pamiatku. Pri ňom totiž stojí vyše 800-ročná rotunda Povýšenia sv. Kríža.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej presný dátum vzniku nepoznáme. Na to, aby sme ho boli schopní zistiť, nám nepomôže ani najstaršia historická správa o obci z roku 1296[1][2], kde sa v dokumentoch dedina spomína ako possessio Kerestur. (Obec spočiatku patrila panstvu Šintava, neskôr panstvu v Čeklísi (Bernolákovo). Do roku 1990 bola súčasťou obce Dudváh, ktorá od roku 1975 zlučovala do seba tri susedné obce - Opoj, Vlčkovce a samotné Križovany nad Dudváhom.)

Či bola rotunda v časoch svojho vzniku majetkom benediktínov sa zatiaľ nepotvrdilo. Stavebný typ centrály - rotundy s valcovou loďou a podkovovitou apsidou bol známy v širšom regióne západného Slovenska už dávnejšie. Nadväzoval na veľkomoravské vzory, z ktorých najhodnotnejšie sa zachovali v Ducovom pri Piešťanoch, na hrade Trenčín, v Nitrianskej Blatnici alebo neskoršie postavenej Skalici.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trojloďový barokový kostol, pri ktorom rotunda stojí reprezentuje typy kostolov, aké sa stavali v Čiechách, na Morave, v Maďarsku či Rakúsku. V týchto zemiach sa rotundy stávali symbolom christianizácie v 10. - 12. storočí. Spočiatku ich stavali na kniežacích hradiskách, v neskoršom období aj ako farské kostoly. Súčasťou okolia rotundy a starého kostola bol cintorín, na ktorom sa pochovávalo až do roku 1775, kedy bol otvorený terajší cintorín v dolnej časti obce (za Kaplnkou sv. Jána Nepomuckého).

 

Rímskokatolícky Kostol Povýšenia sv. Kríža
Римокатолический костёл Вознессения Святого Креста

Na starobylosť obce i kostola poukazuje jeho zasvätenie sv. Krížu, doložené listinou z roku 1296. Takéto patrocíniá boli obvyklé u nás predovšetkým v poveľkomoravskom a románskom období. Jeho mladšia forma - Povýšenie sv. Kríža - sa viaže pravdepodobne k barokovému obdobiu, čo v konkrétnej situácii križovianskej rotundy mohlo odrážať skutočnosť, že rotundu stavebnou úpravou včlenili do nového barokového kostola, kde plnila funkciu presbytéria.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rotunda a kostol
Ротонда и костёл

Križovianska rotunda je nielen vzácne pôvodným a celistvo zachovaným stavebným objektom, ale aj príkladom brilantného architektonického diela, reprezentanta románskeho obdobia vývoja našej historickej architektúry. Patrí do špecifickej skupiny románskych tehlových kostolov, ktoré u nás vznikali na prelome 12. a 13. storočia. Je klasickou ukážkou rotundy vytvorenej valcovou loďou a podkovovitou apsidou. Dodnes sú na ňu obyvatelia hrdí, pretože predstavuje umelecký skvost nášho včasne stredovekého staviteľstva [ 3 ] .

Okrem románskej rotundy sú v chotári obce Križovany nad Dudváhom zadokumentované aj náleziská bronzových predmetov (sekier a ihlíc), čo svedčí o tom, že táto oblasť bola osídlená už v neolite. Okrem toho sa tu našli aj avarsko-slovanské pohrebiská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cez obec už oddávna viedla strategická Via Bohemica (Česká cesta), ktorá za čias existencie Veľkej Moravy spájala Nitru a južnú Moravu. Je dosť pravdepodobné, že práve touto cestou sa uberali sv. Cyril a Metod pri svojej návšteve a misii na Veľkej Morave v roku 863.

Železničná stanica v Križovanoch nad Dudváhom
Железнодорожный вокзал в деревне Крижованы над Дудвагом

Socha sv. Jána Nepomuckého
Статуя св. Яна Непомуцкого

V roku 1846 sa dedina znova dostala do centra pozornosti. Vďaka jej polohe, medzi okresným mestom Trnava a rajom cukru - Sereď - kompetentní stavali železnicu na konský záprah, ktorá mala spájať Horné Uhorsko s Budapešťou - vtedajším hlavným mestom tohto historického štátneho útvaru 11. - 20. storočia. Dňa 1. novembra 1846 bola v tejto obci slávnostne otvorená železničná stanica. Piskot prvého parného vlaku na nej bolo počuť v júni 1876.

Železnica mala nesmierny význam na rozšírení pestovania cukrovej repy a pri jej doprave na spracovanie do cukrovarov v Trnave, Seredi a Sládkovičove. Navyše vybudovanie železnice spôsobilo nárast tržieb obchodníkov s cukrovou repou.

Socha sv. Floriána z roku 1896
Статуя св. Флориана от 1896 года

So zánikom okolitých cukrovarov však poklesol aj záujem o pestovanie tejto plodiny. Staré remeslá ale z obce nevymizli a utvárajú jej charakter dodnes. Aj v súčasnosti tu nájdeme obyvateľov, ktorí sa či vo voľnom čase - alebo či už je to ich pracovnou náplňou - venujú výšivkárstvu. A aby im tento druh ručnej práce išiel od ruky, k tomu im hrá miestna dychovka Križovianka, ktorá akiste interpretuje skladby slovenského hudobného skladateľa Gejzu Dusíka (ak nejaké pre dychovku napísal), rodáka z tejto obce.

Práce ľudových výtvarníkov a architektov reprezentujú ojedinelé sochy sv. Jozefa (venovala ju Juliana Bošácka v roku 1935), Panny Márie, či sv. Jána Nepomuckého v spomínanej kaplnke z roku 1878 pri cintoríne.

Novodobú architektúru prezentuje ojedinelý Pamätník obetiam pri oslobodení obce, ktorý postavili miestni občania pri príležitosti 29. výročia oslobodenia Križovanov - 1. apríla 1974.

Jeho stĺpy zdobí nápis: „Nehynúca pamiatka hrdinom čo neváhali položiť svoje životy za slobodu vlasti. Vďační občania Križovian - 1. IV. 1974."

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého
Часовня св. Яна Непомуцкого

[1] Na vznik a pomenovanie obce je viac názorov. Ján Šimončič vo svojej knihe Dejiny Trnavy hovorí o prvej písomnej zmienke z roku 1390 pod názvom Sacta Crux.
[2] Podľa povesti v dobe Veľkomoravskej ríše žilo neďaleko Trnavy mocné a bohaté knieža s menom Tur, ktoré bolo v tom období ešte pohanom. O prieniku kresťanstva a prijatí novej viery nechcelo ani počuť. Neskôr však predsa prijalo krst. Miesto, kde toto knieža prijalo krst, nazýval ľud Krest Tura, čo malo byť vraj i pôvodné pomenovanie obce. Z toho po stáročia vzniklo pomenovanie, ktoré sa objavuje v písaných dokumentoch v roku 1296 ako Kerestur. Tento názov obce sa používal až do roku 1948. Po tomto roku to boli, a dodnes sú, Križovany nad Dudváhom (maď. Vágkeresztúr).
[3] Pri konzervovaní jej nástenných malieb v júni 1938 bol v rotunde pod omietkou odkrytý letopočet 1246, ktorý sa stal predpokladaným letopočtom vzniku objektu. Najnovšie výskumy z rokov 1967 - 1970 však dokazujú, že rotunda je staršia a rok 1246 bol pravdepodobne rokom rekonštrukcie stavby v ranogotickom štýle. O tomto tvrdení svedčí odkrytie pôvodného románskeho okna v apside rotundy.
[4] Štibrányi J.: Rotunda sv. Kríža. 2006.; Oficiálna stránka obce Križovany nad Dudváhom.; Dzurjanin Z.: Illustrácie k článku. 2009.

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu